Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Ruchową i z Autyzmem w Resku


Idź do treści

Historia

"MOTOREM NAPĘDOWYM BYŁ MÓJ SYN..."


WOJCIECH


O TYM, JAK PRAWDZIWE I SZCZERE SĄ TE SŁOWA WIEDZĄ WSZYSCY, KTÓRZY ZNAJĄ PRZEWODNICZĄCEGO STOWARZYSZENIA NA RZECZ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ, RUCHOWĄ I Z AUTYZMEM W RESKU, PANA CZESŁAWA FROSTA. TO WŁAŚNIE OJCOWSKA MIŁOŚĆ, CHĘĆ ZAPEWNIENIA DZIECKU JAK NAJLEPSZYCH WARUNKÓW DO TERAPII I NAUKI SPRAWIŁY, IŻ W OBECNEJ CHWILI OŚRODEK REHABILITACYJNO-EDUKACYJNO-WYCHOWAWCZY, ZNAJDUJĄCY SIĘ POD SKRZYDŁAMI STOWARZYSZENIA, JEST JEDNYM Z NAJWIĘKSZYCH TEGO TYPU OŚRODKÓW W ZACHODNIOPOMORSKIM.

WOJTEK, SYN PANA CZESŁAWA, JEST AUTYSTĄ. DLA WIELU Z NAS BRZMI TO JAK JAKAŚ EGZOTYCZNA NAZWA, JEDNAK DLA WIELU RODZICÓW JEST CODZIENNĄ TROSKĄ, OBAWĄ I WALKĄ O LEPSZE JUTRO. TO WŁAŚNIE WALKA O LEPSZE JUTRO DLA DZIECKA SPOWODOWAŁA, IŻ PO KILKU LATACH POSZUKIWAŃ ODPOWIEDNIEGO MIEJSCA DLA SYNA, PAN CZESŁAW POSTANAWIA ZAŁOŻYĆ WŁASNY OŚRODEK. PEŁEN WIARY I NADZIEI, Z WIELKIM WSPARCIEM RODZINY I PRZYJACIÓŁ INWESTUJE WŁASNE PIENIĄDZE I WE WRZEŚNIU 2003 ROKU POWOŁUJE STOWARZYSZENIE NA RZECZ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ, RUCHOWĄ I Z AUTYZMEM. WÓJT RADOWA MAŁEGO, PAN JÓZEF WYPIJEWSKI, OFIAROWUJE NIEODPŁATNIE STARĄ SZKOŁĘ W RADOWIE WIELKIM. W CIĄGU 3 MIESIĘCY ZOSTAJE TAM PRZEPROWADZONY GRUNTOWNY REMONT I 2 STYCZNIA 2004 OTWIERAJĄ SIĘ SZKOLNE PROGI DLA 30 DZIECI Z CAŁEGO POWIATU. SĄ TO DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNE INTELEKTUALNIE W STOPNIU UMIARKOWANYM, ZNACZNYM I GŁĘBOKIM ORAZ AUTYŚCI, A OPIEKĘ NAD NIMI SPRAWUJE 17 WYKWALIFIKOWANYCH OSÓB.


OD TEGO CZASU MINĘŁO PRAWIE 7 LAT… CO SIĘ ZMIENIŁO?


ZMIENIŁO SIĘ WIELE, BA! BARDZO WIELE! BUDYNEK PO RAZ KOLEJNY ZOSTAŁ ROZBUDOWANY. OBECNIE W OŚRODKU UCZY SIĘ 89 UCZNIÓW, ZATRUDNIONYCH JEST PRAWIE 70 OSÓB, W TYM 20 WYKSZTAŁCONYCH WYCHOWAWCÓW-TERAPEUTÓW. POD SKRZYDŁAMI STOWARZYSZENIA NA RZECZ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ, RUCHOWĄ I Z AUTYZMEM POWSTAŁY 3 PLACÓWKI EDUKACYJNE:
- OŚRODEK REHABILITACYJNO-EDUKACYJNO-WYCHOWAWCZY,
- SZKOŁA PODSTAWOWA,
- GIMNAZJUM.
UCZNIOWIE POBIERAJĄ NAUKI W PRZESTRONNYCH, BOGATO WYPOSAŻONYCH W NOWOCZESNE POMOCE DYDAKTYCZNE SALACH, KORZYSTAJĄ Z PRZERÓŻNYCH ZABIEGÓW FIZYKALNYCH, A SZEROKI WACHLARZ METOD I TECHNIK PRACY ZAPEWNIA WSZECHSTRONNY ROZWÓJ KAŻDEGO DZIECKA W MYŚL ZASADY „BAWIĄC-UCZYĆ”.

JEDYNA RZECZ W CIĄGU TYCH LAT NIE ULEGŁA ZMIANIE… NA PYTANIE O POCZĄTKI STOWARZYSZENIA, JEGO DZIAŁALNOŚCI, PAN CZESŁAW ZAWSZE ODPOWIADA Z UŚMIECHEM NA TWARZY:
„MOTOREM NAPĘDOWYM BYŁ MÓJ SYN…”


W FOTOGRAFICZNYM SKRÓCIE:ROK 2003ROK 2004


ROK 2006ROK 2007ROK 2008-2009ROK 2010Powrót do treści | Wróć do menu głównego