Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Ruchową i z Autyzmem w Resku


Idź do treści

Nasi goście


29 MARZEC 2012

29 marca 2012 roku w naszych Placówkach gościły panie z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznych z Łobza, Gryfic i Świdwina.
Celem wizyty było przybliżenie specyfiki pracy z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie,

ruchowo i z autyzmem.

Po przywitaniu przez panią dyrektor
gościom zaprezentowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w adaptacji bajki "Ołowiany żołnierzyk". Następnie wystąpił zespół "Bączki" w tańcu pt."Motyl". Po popisach najmłodszych uczniów w mini recitalu swoje umiejętności zaprezentował Wojciech Frost wykonując kompozycje: "Menuet" Luigi Bocchieriniego oraz Etiudę E-dur Fryderyka Chopina. Część artystyczną zakończył zespół "Etna"

prezentując tańce "Mnich" oraz "Szelest".


Po obejrzeniu inscenizacji panie udały się na spacer terapeutyczny po Placówkach, oprowadzane przez

panią dyrektor Katarzynę Tyzę - Sikałę
oraz przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia, Czesława Frosta.

W trakcie przechadzki po szkołach nasi goście obserwowali pracę w poszczególnych klasach
i zapoznawali się z formami i metodami terapeutycznymi stosowanymi przez wychowawców-terapeutów.
Podczas zwiedzania sal dydaktycznych panie

obserwowały zajęcia:

w gabinecie logopedy, w gabinecie integracji
mono-polisensorycznej, zajęcia z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, zajęcia rewalidacyjne z wykorzystaniem
Planów Aktywności, zajęcia muzyczno-ruchowe w oparciu o pedagogikę zabawy, zajęcia prowadzone metodą M. Ch. Knill'ów, zajęcia z wykorzystaniem stymulacji polisensorycznej
w Sali Doświadczania Świata, zajęcia w sali rehabilitacyjnej, zajęcia przeprowadzone Metodą Ruchu Rozwijającego

Weroniki Sherborne, hydromasaż.


Panie z ciekawością przechadzały się po korytarzach obserwując prace plastyczne naszych uczniów, oglądały galerię zdjęć i zadawały mnóstwo pytań.
Pod koniec spaceru panie oglądały nową,
dopiero powstającą i wyposażaną

Salę Doświadczania Świata.

Na zakończenie gościom zaprezentowali się Trzej Tenorzy w swoim popisowym numerze "O sole Mio" oraz brawurowo wykonanym "Dragostea din tei"

w wersji operowej.

Zwieńczeniem spotkania było wręczenie gościom podziękowań oraz drobnych upominków, a także obustronne zapewnienie o dobrej współpracy.
Dziękując paniom za wizytę liczymy, że była ona

owocna, wartościowa, przydatna i pomocna.

pp

27 MARZEC 2012

27 marca 2012 r. po raz kolejny gościliśmy w naszych placówkach: Ośrodku Rehabilitacyjno -Edukacyjno-Wychowawczym i Niepublicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Radowie Wielkim policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Łobzie panią Anną Gembalę oraz pana Krzysztofa Siemaszko,
którzy przeprowadzili dla naszych wychowanków
i uczniów lekcję pt.
"Bezpieczne dziecko".
Pani policjantka opowiedziała nam o swojej pracy. Wskazała, jak właściwie zachować się na drodze,
jak unikać niebezpiecznych kontaktów ze zwierzętami, a także, jak postępować przy

spotkaniu z nieznajomymi.

Pan policjant zaś uświadomił dzieciom,
jak bezpiecznie korzystać ze sprzętu domowego. Uczestnicy wykazali się znajomością numerów alarmowych do służb ratowniczych. Największą atrakcją dla dzieci okazał się temat umundurowania, a zwłaszcza tzw. policyjny "żółwik", którego używa się podczas wszelkich akcji policyjnych. Nasze dzieci oczywiście miały możliwość przymierzenia takiego stroju i poczuć się jak prawdziwy policjant podczas akcji. Słychać było nawet stwierdzenia: "zostanę policjantem!". Na koniec całego spotkania wszyscy uczestnicy zwiedzali policyjny samochód od środka. Po minach dzieci można było odczytać wielkie zaciekawienie, a zarazem ogromną radość. Uczestnicy lekcji za udział w spotkaniu otrzymali

od policjantów filmy edukacyjne.

mgr Natalia Kuźmińska


30 LISTOPADA 2011

30 listopada 2011 r. Zarząd Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Ruchową i z Autyzmem w Resku zorganizował szkolenie profilaktyczne dla rodziców w ramach integracji społecznej osób niepełnosprawnych i ich rodzin. W szkoleniu wzięli udział zaproszeni goście: dr Renata Zimny, pediatra, lekarz z 30 letnim stażem pracy oraz Kamil Woźniewski z firmy Rehamil, zajmującej się sprzętem rehabilitacyjnym.

Pani doktor przedstawiła profilaktykę zachorowań dzieci i młodzieży na choroby wirusowe, kładąc nacisk na szczepienia ochronne, odpowiednio zbilansowaną dietę bogatą w warzywa, owoce, priobiotyki, a także na ruch potrzebny do odpowiedniego funkcjonowania młodego organizmu. Ważną wypowiedzią Pani doktor było stwierdzenie, że higiena osobista i higiena otoczenia ma ogromny wpływ na profilaktykę grypy.

Pan Kamil zaprezentował sprzęt rehabilitacyjny
i pomoc w uzyskaniu dofinansowania w ramach NFZ. Kluczowym momentem prezentacji była ocena wad postawy u dzieci i młodzieży, głównie kręgosłupa oraz stóp. Fizjoterapeutka, p. Joanna, dokonywała badania wad stóp uczennicy na podoskopie.

6 KWIETNIA 2011

BEZPIECZEŃSTWO DLA MAŁYCH I DUŻYCH

Dnia 06.04.2011 r. gościliśmy w naszych placówkach oświatowych, tj.Ośrodku Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczym, Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Radowie Wielkim instruktorki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Panie przygotowały zajęcia praktyczne z zasad ruchu drogowego dla najmłodszych uczniów, które zawierały m.in. składanie samochodzika, jazdę pluszowymi samochodami, rozpoznawanie "miękkich" znaków drogowych, omijanie przeszkód na drodze.

Dla starszych uczniów były przygotowane gotowe filmiki, prezentujące różne zachowania Filipa na drodze, w autobusie, na rowerze, po obejrzeniu których uczniowie odpowiadali na pytania zaznaczając właściwą odpowiedź.

Na zakończenie Panie otrzymały pamiątkowe podziękowania i upominki wykonane przez uczniów Gimnazjum, a także dokonały wpisu do naszej księgi pamiątkowej.

Zajęcia były bardzo ciekawe i sprawiły mnóstwo radości, głównie najmniejszym milusińskim.


Katarzyna Leśniak-Szczepańska


WsteczPlayDalej
WsteczPlayDalej

25 MARCA 2011

25 marca 2011 r. odwiedziła nas Pani Anna Gembala z Komendy Powiatowej Policji w Łobzie. Celem wizyty było szkolenie z zakresu bezpieczeństwa. Pani aspirant przeprowadziła krótką pogadankę na temat bezpiecznego zachowania się dziecka na drodze, podwórku i w domu. Wyjaśniła w jaki sposób bez zagrożeń przekraczać jezdnię, jak i gdzie można się bezpiecznie bawić i uprawiać sport oraz jak zachowywać się w lesie i na kąpielisku. Uczniowie chętnie i aktywnie uczestniczyli w scenkach
i rozmowach o bezpieczeństwie. Przechodzili po pasach, odpowiadali na pytania, znali wszystkie telefony alarmowe i wiedzieli jak należy zawiadomić o nieszczęśliwym wypadku. Pani Ania przypomniała dzieciom o właściwym zachowaniu się w kontakcie z osobą obcą, proponującą słodycze lub przejażdżkę. Uzmysłowiła ile niebezpieczeństwa płynie z rozmowy z nieznajomym. Dzieci głośno odpowiadały, że nigdzie nie wolno odchodzić z takimi osobami, ani przyjmować prezentów. Następnie przyszła kolej na opis sprawnie działającego roweru, odpowiedniego ubioru cyklisty oraz bezkolizyjnego poruszania się jednośladem po drodze. Nieobyło się bez przypomnienia znajomości znaków drogowych oraz zawartości apteczki. Spotkanie zakończyło się nauką odpowiedniego zachowania podczas zetknięcia się z agresywnym psem. Uczniowie dowiedzieli się, że nie należy uciekać, tylko przyjąć prawidłową postawę, czyli tzw. "drzewko" lub "żółwika". W podziękowaniu za bardzo pouczający
i wartościowy instruktaż uczniowie podarowali Pani Ani drobne upominki, a Pani aspirant obiecała dalszą współpracę, na co bardzo liczymy.


Jeszcze raz serdecznie dziękujemy!


pp

11 MARCA 2011

11 marca 2011 roku mieliśmy zaszczyt gościć w naszych murach Przewodniczącego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego pana Marka Tałasiewicza wraz z małżonką Magdaleną oraz państwa Marię i Jacka Sękowskich. Przybyłych powitał Przewodniczący Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Ruchową i z Autyzmem w Resku pan Czesław Frost oraz pani dyrektor Katarzyna Tyza - Sikała. Gospodarze pokrótce przedstawili działalność Stowarzyszenia, natomiast historię Ośrodka zaprezentowano w formie pokazu multimedialnego. Po projekcji goście obejrzeli popisy artystyczne naszych zespołów. Jako pierwsi swoje umiejętności pokazali najmłodsi, czyli "Bączki", później grupa teatralno - wokalna "Etna", a na koniec wystąpiły niezawodne "Zakonnice". Gościom bardzo podobały się pokazy, po których nie szczędzili braw i pochwał.
Po występach nadszedł czas na zwiedzanie budynków Ośrodka, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Przy okazji przybyli mogli podpatrywać prowadzone zajęcia.
Po przechadzce panowie Przewodniczący zasiedli do merytorycznej dyskusji, podczas której wymieniano uwagi i spostrzeżenia. Krótka wizyta dobiegła końca,
a panie i panowie byli pod wielkim wrażeniem tego co zobaczyli. Jest nam z tego powodu niezmiernie miło
i dziękując za odwiedziny

ZAPRASZAMY PONOWNIE!!!


WsteczPlayDalej

14 GRUDNIA 2010

14 grudnia gościliśmy w progach naszych placówek emerytowane nauczycielki z klubu "Ka - 60".

Panie przywitał Przewodniczący Stowarzyszenia pan Czesław Frost, który po krótkim poczęstunku opowiedział historię naszego ośrodka.
Aby zobrazować i przybliżyć smutne początki oraz radosny koniec budowy nowego budynku, paniom została przedstawiona prezentacja multimedialna.
Po projekcji nadeszła pora na część artystyczną,
w której jako pierwsi zaprezentowali się w tańcu najmłodsi jako zespół "Bączki". Dzieci bardzo się starały i taniec wyszedł znakomicie. Następnie uczniowie Gimnazjum wykonali piosenkę pt. "Kochany panie Mikołaju" oraz hymn Ośrodka, a także wręczyli gościom kartki z życzeniami bożonarodzeniowymi.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie murów naszej szkoły połączone z przyglądaniem się zajęciom prowadzonym przez naszych wychowawców.
Panie nauczycielki chętnie przechadzały się po szkole, zaglądały do klas i z zaciekawieniem przypatrywały się zajęciom. Zadowolone i pełne podziwu obiecały,
że jeszcze nas odwiedzą.

Serdecznie zapraszamy!10 GRUDNIA 2010

10 grudnia, jak co roku w okolicy świąt Bożego Narodzenia, zawitali do nas przyjaciele z Norwegii. Towarzyszył im nowogardzki pastor Cezary Komisarz.

Po krótkim przywitaniu i wymianie uprzejmości zaśpiewaliśmy kilka kolęd przy akompaniamencie pastora. Jedną z nich była "Cicha noc". Na dźwięk znanej na całym świecie melodii nie pozostali bierni Skandynawowie i postanowili nam zaśpiewać tę jakże uroczą pieśń w swoim narodowym języku za co otrzymali gromkie brawa.
Goście z dalekiej północy zawsze obdarowują nas maskotkami, ale przede wszystkim ciepłą odzieżą w postaci czapek, rękawiczek, szalików, skarpet
i swetrów, które sami wykonują. Każdy z uczniów otrzymał wełniany lub pluszowy prezent, który sam sobie wybrał.
Za wielkie serce nam okazane nie mogliśmy pozostać obojętni i obdarowaliśmy również przyjaciół podarkami. Norwegowie byli bardzo wzruszeni i zachwyceni. Jak sami przyznali, nie ma nic piękniejszego niż uśmiech dziecka, a jak widać wszyscy byliśmy usatysfakcjonowani.
Pragniemy podziękować za wsparcie nam udzielone. Dzięki Państwa pomocy te mroźne miesiące nie będą wcale takie zimne, zawsze o Was pamiętamy i do zobaczenia za rok.

Mange taak!!!

WsteczPlayDalej


18 GRUDNIA 2008

18 grudnia 2008 r. mieliśmy ogromną przyjemność gościć w murach naszego Ośrodka mistrzynię olimpijską, Świata i Europy, specjalistkę w stylu motylkowym, Otylię Jędrzejczak oraz kapitana futsalowej "Pogoni '04" Szczecin Łukasza Piaseckiego. W rolę przewodnika wcielił się Przewodniczący Stowarzyszenia pan Czesław Frost,
który oprowadzał gości po obiekcie oraz opowiedział historię naszej placówki.
Otylia i Łukasz odwiedzili każdą klasę, gdzie poznawali warsztatową pracę edukacyjno - terapeutyczną i mogli spróbować swoich sił,
biorąc czynny udział w zajęciach. Widzieliśmy wiele uśmiechów z każdej strony.

Sportowcy chętnie pozowali do zdjęć, rozdawali autografy i odpowiadali na pytania na minikonferencji prasowej zorganizowanej przez uczniów Gimnazjum. Po zapoznaniu się z uczniami
i personelem przyszła chwila na rozwiązanie konkursu na najładniejszą szopkę bożonarodzeniową, a nagrody wyróżnionym wręczała sama Otylia. Było to niesamowite przeżycie dla dzieci. Goście odwiedzili także kiermasz bożonarodzeniowy,
gdzie dokonali drobnych zakupów, a na koniec wpisali się do księgi pamiątkowej.
Po czterogodzinnym uczestnictwie w różnorakich formach zabawowo edukacyjnych, zmęczeni ale w pełni usatysfakcjonowani z pobytu w tak cudownym miejscu, fantastyczni goście pożegnali się z dziećmi, życząc im dużo zdrowia, sukcesów w nauce, nie tylko w tym roku ale i na całe ich cudowne życie. A z okazji zbliżających się
Świąt Bożego Narodzenia samych wspaniałych prezentów i wiele miłości i radości. Dzieci w podziękowaniu za mile spędzony czas oraz serdeczność im okazaną obdarowały gości świątecznymi prezentami, życząc Pani Otylii samych złotych medali, miłości i pozostania zawsze sobą.

Licząc na to, że nas Pani jeszcze odwiedzi,
bardzo serdecznie i gorąco dziękujemy za sympatyczną wizytę! Było rewelacyjnie!!!


Powrót do treści | Wróć do menu głównego