Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Ruchową i z Autyzmem w Resku


Idź do treści

Rehabilitacja

REHABILITACJA

Według definicji WHO rehabilitacja to kompleksowe postępowanie w odniesieniu do osób niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie, które ma na celu przywrócenie pełnej lub możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej i psychicznej, zdolności do pracy i zarobkowania oraz zdolności do brania czynnego udziału w życiu społecznym.


Rehabilitacja jest procesem medyczno–społecznym, który dąży, najogólniej mówiąc, do poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych. Rozwój rehabilitacji jako jednej ze specjalności medycznych rozpoczął się po II wojnie światowej – uznano ją wtedy za integralną, 3 fazę procesu terapeutycznego, obok diagnozowania i leczenia. Głównymi twórcami rehabilitacji medycznej w Polsce byli prof. Wiktor Dega, prof. Adam Gruca, prof. Kazimiera Milanowska oraz prof. Marian Weiss. Dzięki ich zaangażowaniu i olbrzymiej wiedzy uznawanej na całym świecie powstała w Polsce idea rehabilitacji oparta na 4 zasadach:
- powszechności,
- kompleksowości,
- wczesności,
- ciągłości.


ZABIEGI STOSOWANE U NAS:


Krioterapia - leczenie zimnem
Jest to metoda leczenia przez oziębienie tkanek, w celu wywołania reakcji organizmu na bodziec termiczny dająca złagodzenie dolegliwości bólowych, redukcję procesów zapalnych oraz stymulację przepływu krwi. Fizjologiczne efekty krioterapii: przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, przeciwkrwotoczne.
WSKAZANIA: urazy, stłuczenia, skręcenia, złamania, naderwania mięśni, obrzęki, krwiaki, przykurcze stawowe,
PRZECIWSKAZANIA: wrażliwość na zimno, miażdżyca, zapalenie pęcherza moczowego, nowotwory.

Magnetoterapia - pole magnetyczne małej częstotliwości
Zabieg polega na umieszczeniu części ciała pacjenta w cewce (kole), w której wytwarzane jest pole magnetyczne.
Magnetoterapia ma działanie: przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, przyśpieszające leczenie ran i złamań.
WSKAZANIA: stany pourazowe, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa i wszystkich stawów, osteoporoza, źle gojące się rany, utrudniony zrost kostny, nerwobóle, PRZECIWSKAZANIA: choroby serca, ostre infekcje, ciąża, nowotwory, padaczka, pacjenci z rozrusznikiem serca.

Inhalacja
Jest to metoda lecznicza polegająca na wprowadzeniu do układu oddechowego leku lub aerozoli naturalnych. Celem inhalacji jest poprawa czynności dróg oddechowych.
WSKAZANIA: choroby dolnych i górnych dróg oddechowych, stany przed i po zabiegach operacyjnych, stany zapalne tchawicy i oskrzeli, rozedma płuc, pylica płuc, astma.
PRZECIWSKAZANIA: ostre stany zapalne dróg oddechowych, nowotwory, choroby płuc z krwiopluciem, gruźlica płuc.

BTL 5000
Są to trzy urządzenia w jednym aparacie:
a) elektroterapia,
b) terapia ultradźwiękowa,
c) laseroterapia.
Elektroterapia - jest jedną z metod fizjoterapeutycznych wykonywaną za pomocą prądów.
Klasyfikacja prądów stosowanych w elektroterapii:
- galwanizacja - prąd stały, zabieg polegający na przepuszczeniu przez tkanki prądu stałego przy użyciu dwóch elektrod. Przyśpiesza regenerację uszkodzonych i odrastających nerwów, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
- jonoforeza- wprowadzenie do tkanek leku za pomocą prądu.
- diadynamik - prądy diadynamiczne zwanymi prądami Bernarda.
WSKAZANIA: choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe dużych stawów, rwa kulszowa, stany pourazowe stawów.
PRZECIWSKAZANIA: ostre stany zapalne, uszkodzenia skóry, gorączka.
Terapia ultradźwiękowa - są to drgania mechaniczne powyżej granicy słyszalności ucha ludzkiego o częstotliwości wyższej od 20.000Hz. Jest to tzw. mikromasaż tkanki. Ultrafonoforeza - to zabieg ultradźwiękowy polegający na wprowadzeniu do tkanek leku.
WSKAZANIA: przewlekłe stany zapalne stawów, mięśni i nerwów, nerwobóle, blizny, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, stany pourazowe, RZS, ostrogi piętowe.
PRZECIWSKAZANIA: nowotwory, ciąża, niewydolność krążenia, nie zakończony zrost kostny, obecność w tkankach ciał obcych, rozrusznik serca.
Laseroterapia - jest to zabieg polegający na oddziaływaniu wiązki laserowej na tkanki. Światło laserowe wnika w tkanki powodując w nich szereg reakcji biochemicznych i stymulujących prawidłową funkcję komórek. Ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, przyśpieszające gojenie się ran.
WSKAZANIA: odleżyny, rany pooperacyjne i pourazowe, oparzenia, blizny chirurgiczne, RZS, stany pourazowe.
PRZECIWSKAZANIA: ciąża, nowotwory, krwotoki.

AQUAVIBRON: uniwersalny aparat do masażu leczniczego
Aparat Aquavibron wytwarza impulsy, od łagodnych do silnych, szczególnie dostosowane do organizmu ludzkiego, odczuwane w czasie zabiegu masażu. Zabieg powoduje poprawę ukrwienia kończyn, lepszą sprawność, rozluźnia napięcie nerwowe. Energią napędową aparatu jest woda.
ZASTOSOWANIE: stany pourazowe narządu ruchu, przewlekłe choroby goścowe, zmiany zwyrodnieniowe stawów, zmiany zaburzenia obwodowego, bóle mięśniowe, niedowłady i porażenia kończyn.

Mata masująca - terapeutyczna leżanka masująca
W trakcie każdego z programów masażu istnieje możliwość dowolnego ustawienia intensywności masażu oraz wyłączenia poszczególnych zespołów masujących. Mata ma działanie stymulujące, pobudzające nasze ciało i zmysły, skutecznie niweluje stres i harmonizuje procesy wewnątrzustrojowe, łagodzi skutki codziennych napięć i sprzyja pełnemu odprężeniu.

Lampa Sollux- zabieg światłoleczniczy
Wyróżniamy dwa filtry:
-
Filtr czerwony - działa rozgrzewająco i rozluźniająco na tkankę. ZASTOSOWANIE: stany zapalne, uszkodzenia skóry, źle gojące się rany, bóle mięśniowe.
-
Filtr niebieski - działa przeciwbólowo.
ZASTOSOWANIE: nerwobóle, przeczulica, po oparzeniach.
WSKAZANIA: zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, nerwobóle, choroby reumatyczne, choroby ortopedyczno-urazowe, choroby mięśni i tkanek miękkich.
PRZECIWSKAZANIA: niewydolność krążenia, gruźlica płuc, gorączka, ostre stany zapalne tkanek miękkich, ogólny zły stan.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego